Factsheet

Developer
Bozza Games
Based in İstanbul, Turkey
Release Date
16 April 2017
Platforms
Android
Regular Price
Free

Description
HOLO is a minimalistic math-puzzle game.
Players are collect numbers and tries to reach the figure of 1000.
Every 1000 points is a HOLO and points added to score bar. The players compete for the highest score by collecting the HOLOs.

Game Mechanics
HOLO is played on a 3×3 playground. The numbers set as the commensurate are shifted every 5 seconds to the game board. The players try to reach the total number of 1000 by choosing between these numbers. Every 1000 points is a HOLO. When players reach HOLO, score points are written +1000 points. Each digit on the game board has a certain score value.
Smaller numbers give more points while higher numbers give less points.
Players should pay attention to the time when collecting points. All the numbers collected help to extend the playing time by saving time in a certain way.

Desing Philosophy
HOLO is designed as user friendly in minimalist style. Clean and tidy graphics make it easy to play. The colors chosen for the digits represent the specific digits and make it easy to perceive quickly.


Açıklama
HOLO minimalist bir matematik-bulmaca oyunudur.
HOLO’da oyuncular sayıları toplayarak 1000 rakamına ulaşmaya çalışır. Her 1000 puan bir HOLO eder ve skor hanesine eklenir. Oyuncular HOLO ları toplayarak en yüksek skor için zamana karşı yarışırlar.

Oyun Mekanikleri
HOLO 3×3 bir oyun alanında oynanır. Ortantılı olarak belirlenmiş sayılar her 5 saniyede bir değişerek oyun tahtasına dizilir. Oyuncular bu sayılar arasında seçim yaparak toplamda 1000 rakamına ulaşmaya çalışırlar. Her 1000 puan bir HOLO eder. Oyuncular HOLO’ya ulaştıklarında skor hanelerine +1000 puan yazılır. Oyun tahtasındaki her rakamın belirli bir skor değeri vardır. Yüksek rakamlar daha az puan verirken küçük rakamlar daha fazla puan verir. Oyuncular puanları toplarken zaman çizelgesine dikkat etmelidir. Toplanılan tüm rakamlar belirli bir oranda zaman kazandırarak oyun süresinin uzamasına yardımcı olur.

Tasarım Felsefesi
HOLO minimalist tarzda kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. Temiz ve düzenli grafikleri oynamayı kolaylaştırır. Rakamlar için seçilen renkler belirli basamakları ifade eder ve hızlı bir şekilde algılamayı kolaylaştırır.


Screenshots / Ekran Görüntüleri

   

 


Video


Logo & Icon